Hezbolah se pridružio Hamasu u napadu na Izrael - Tko je Hezbolah?

Hezbolah se pridružio Hamasu u napadu na Izrael - Što je Hezbolah, po čemu se razlikuje od Hamasa i što ih povezuje?

U nedjelju se šiitski libanonski pokret Hezbolah koji uživa podršku Irana solidarizirao s palestinskom terorističkom skupinom Hamas, raketirajući položaje na farmi Sheeba, čime se otvorila i Sjeverna bojišnica. Izrael je uzvratio na napade dronovima i topničkom vatrom na položaje u južnom Libanonu. Tko je Hezbolah, po čemu se razlikuje od Hamasa i što te dvije terorističke skupine povezuje, donosimo u nastavku.

Foto: Hezbolah / Pexels

Povijest i nastanak Hezbolaha kao organizacije otpora protiv Izraela

Hezbollah je osnovan 1982. godine kao odgovor na izraelsku invaziju na Libanon. Organizacija je nastala kao vojno-teroristička grupa koja je pružala otpor izraelskoj okupaciji. Njen osnivač je bio iranski duhovni vođa Ajatolah Homeini, koji je želio stvoriti savezništvo s libanonskim Šiitima i uspostaviti protutežu izraelskoj prisutnosti u regiji.

Od svog osnivanja, Hezbolah je postao politička stranka prisutna u libanonskom parlamentu. Grupa se razvila iz vojnog otpora u političku snagu koja djeluje na širokom spektru područja. Njena prisutnost u parlamentu omogućuje joj da sudjeluje u političkim procesima i zastupa interese svojih pristaša.

Hezbolah je poznat po svojoj borbi protiv Izraela, ali također pruža i socijalno-ekonomsku pomoć siromašnim zajednicama u Libanonu. Organizacija ima razvijenu infrastrukturu za pružanje obrazovanja, zdravstvene skrbi i druge socijalne usluge za potrebite. Ova aktivnost omogućuje Hezbollahu da stekne podršku i lojalnost stanovništva, posebno u ruralnim i siromašnim područjima.

Hezbolah je značajan faktor u libanonskom političkom i društvenom kontekstu. Njegova povijest i nastanak kao organizacije otpora protiv Izraela svjedoči o njegovoj dubokoj povezanosti s Iranom i njegovoj želji da se suprotstavi izraelskoj okupaciji Libanona. Osim vojne borbe, Hezbollah također nastoji poboljšati život stanovnika Libanona kroz socijalno-ekonomsku pomoć i pružanje osnovnih usluga.

 

Veze Hezbolaha s drugim relevantnim akterima u regiji, poput Hamasa, Irana i Palestine

 Hezbollah je libanonska politička i vojna organizacija koja ima bliske veze s drugim relevantnim akterima u regiji. Ova organizacija je čvrsto povezana s Hamasom, palestinskom islamističkom grupom koja također djeluje na Bliskom istoku. Njihova suradnja se temelji na zajedničkom cilju borbe protiv Izraela i ostvarivanju palestinske neovisnosti. Hezbollah i Hamas često razmjenjuju informacije, resurse i vojnu podršku kako bi se suprotstavili izraelskoj okupaciji i postigli svoje ciljeve na Bliskom istoku.

 Također, Hezbolah održava snažan savez s Iranom, koji pruža financijsku i vojnu podršku organizaciji. Iran je glavni izvor financiranja i naoružanja za Hezbolah, što im omogućuje da ojačaju svoje vojne kapacitete i nastave svoju borbu protiv Izraela. Ova veza s Iranom ima veliki utjecaj na političku situaciju u regiji, posebno u odnosima između Izraela i Palestine. Iran podržava palestinsku borbu za neovisnost i prava, što ojačava savez između Hezbolaha i Palestine.

Hezbollah se također smatra jednim od glavnih saveznika Palestine u borbi protiv Izraela. Organizacija pruža logističku i vojnu podršku Palestincima, te sudjeluje u njihovim zajedničkim operacijama protiv izraelskih snaga. Ovaj savez s Hezbolahom pomaže Palestincima da se odupru izraelskoj okupaciji, osiguraju svoja prava i ostvare svoju neovisnost. Zahvaljujući jasnom zajedničkom cilju, Hezbolah i Palestina nastavljaju surađivati ​​i podržavati jedni druge u njihovim naporima protiv Izraela.

 

Strategije i taktike Hezbolaha u sukobima s Izraelom i njihov utjecaj na geopolitičku situaciju na Bliskom istoku.

Hezbolah je libanonski šiitski političko-vojni pokret koji je osnovan 1980-ih godina i koji je poznat po svojim aktivnostima protiv Izraela. Pokret je često koristio gerilske strategije i taktike u svojim sukobima s Izraelom, uključujući raketne napade, napade s umjerenom vojnom opremom i terorističke napade. Njihove strategije i taktike su imale značajan utjecaj na geopolitičku situaciju na Bliskom istoku, a Hezbolah se smatra jednim od najvažnijih aktera u regiji.

Njihove aktivnosti su izazvale napetosti između Libanona i Izraela, ali i između drugih regionalnih aktera kao što su Iran i Saudijska Arabija. Hezbolah je poznat po svojoj sposobnosti da izvodi precizne raketne napade na izraelske ciljeve, što je dovelo do vojnih odgovora Izraela i daljnjeg zaoštravanja situacije u regiji. Njihovi teroristički napadi također su imali destabilizirajući učinak na Bliski istok, stvarajući strah među civilnim stanovništvom i potaknuvši izraelske vojne akcije.

 Hezbolah je također imao ulogu u sirijskom građanskom ratu, pružajući vojnu podršku sirijskom predsjedniku Assadu, što je dodatno utjecalo na geopolitičku situaciju na Bliskom istoku. Njihova podrška Assadu u sukobu protiv oporbenih snaga poboljšala je položaj sirijske vlade i doprinijela održanju vlasti Assada. Ovo savezništvo između Hezbollaha, Irana i sirijskog režima dodatno je produbilo podjele i napetosti u regiji, s Iranom i Saudijskom Arabijom koji se suprotstavljaju jedan drugome.

Strategije i taktike Hezbolaha, uključujući njihove gerilske operacije, terorističke napade i vojnu podršku Assadu, imale su širi utjecaj na geopolitičku situaciju na Bliskom istoku. Njihove aktivnosti su doprinijele nestabilnosti regije, izazvale sukobe i napetosti između država i regionalnih sila te promijenile ravnotežu snaga u regiji. Hezbolah ostaje važan akter na Bliskom istoku i njihove strategije i taktike nastavljaju oblikovati geopolitičku situaciju u regiji.

 

Uloga Rusije, Katara, Dohe, Turske i Amerike u podršci ili suzbijanju Hezbolaha

Rusija je jedan od glavnih saveznika i dobavljača oružja za Hezbolah, pružajući financijsku i vojnu podršku. Njihova podrška Hezbollahu pruža ovoj organizaciji sredstva i resurse potrebne za održavanje svoje vojne snage i aktivnosti. Osim toga, Rusija također pruža političku podršku Hezbolahu, što mu omogućuje da zadrži visok međunarodni status unatoč protivljenju Sjedinjenih Američkih Država i drugih zapadnih zemalja.

Katar i Doha također su prepoznati kao donatori Hezbolahu, pružajući financijsku podršku za obnovu infrastrukture nakon sukoba. Ove zemlje su također poznate po pružanju humanitarne pomoći i podrške za lokalno stanovništvo koje je pogođeno sukobima u regiji. Njihova financijska podrška pomaže Hezbolahu da se oporavi i održi svoju organizaciju i infrastrukturu.

 Turska je ranije bila sklona pružanju podrške Hezbolahu, ali su se odnosi promijenili zbog regionalnih sukoba i pritiska SAD-a. Turska je postala sve više usmjerena na svoje interese i stabilnost u regiji, što je dovelo do smanjenja podrške Hezbollahu. Pritisak Sjedinjenih Američkih Država također je imao utjecaja na tursku politiku u vezi s Hezbolahom, jer SAD smatraju ovu grupu terorističkom organizacijom. Ovi faktori su doprinijeli promjeni turskog stava prema Hezbolahu.

Sjedinjene Američke Države smatraju Hezbolah terorističkom organizacijom i vrše pritisak na druge zemlje da suzbiju financiranje i podršku ovoj grupi. Američke sankcije i pritisci imaju za cilj oslabiti financijske izvore Hezbolaha i smanjiti njegovu moć i djelovanje. Međutim, unatoč međunarodnom pritisku, Hezbolah nastavlja djelovati i igra važnu ulogu u regionalnim sukobima na Bliskom istoku. Njihova sposobnost da se održe i nastave s aktivnostima unatoč pritiscima svjedoči o njihovoj snažnoj mreži podrške i održivosti.

Foto: Izrael-Hezbolah / Pexels

https://follow.it/global-analitics-perspective?leanpub


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Parlamentarni izbori u Njemačkoj - favorit Friedrich Merz (CDU/CSU)

Merzova Agenda 2030

Velika koalicija na pomolu?