IZBORI U NJEMAČKOJ ZA POKRAJINSKE PARLAMENTE, 8.10.2023.

Tko su najveći dobitnici, a tko gubitnici izbora za pokrajinske parlamente u Hessenu i u Bavarskoj?

Foto: Maximilaneum,sjedište bavarskog pokrajinskog parlamenta Bayerischer Landtag od 1949. / Pexels 

Njemački izbori za pokrajinski parlament Landtag u Bavarskoj i Hessenu 2023.

Pregled njemačkih izbora za pokrajinski parlament Landtag u Bavarskoj i Hessenu 2023.

Izbori za pokrajinski parlament Landtag u Bavarskoj i Hessenu održani su 8. listopada 2023. godine. Na ovim izborima građani su birali zastupnike koji će donositi odluke o lokalnim pitanjima i politikama, donosit će pokrajinski proračun, a rezultati izbora mogu imati značajan utjecaj i biti pokazatelj za buduću političku situaciju u Njemačkoj na saveznoj razini.


U Bavarskoj je pobijedio čelnik kršćansko-socijalne unije CSU-a Markus Schröder i stranka CSU s 37 posto, što je dosad najlošiji rezultat u zadnje 73 godine. Iako su birači dali povjerenje za nastavak mandata i za stabilnost koja je bila izborni slogan te stranke, čelniku je ovaj mršavi rezultat ipak narušio imidž i stoga mu smanjio izglede da će biti izabran na idućim izborima za saveznog kancelara. Na drugom mjestu nalazi se stranka Freie Wähler s čelnikom Hubertom Aiwangerom je osvojila 15,8 posto.


Foto: München / Pexels


Najveći uspon bilježi krajnje desna stranka AfD (Alternativa za Njemačku) s 14,6 posto, čime su premašili stranke koalicije socijaldemokrate SPD s 8,4 posto, liberalnu stranku FDP s 3 posto i stranku Zelenih Die Grüne s 14,4 posto. Time je poslan jasan signal o raspoloženju birača na nivou pokrajina, što bi moglo prijeći i na nacionalni nivo. Uspon AfD-a i pad stranaka koalicije, poruka je saveznom kancelaru Olafu Scholzu (SPD), ali i ministrici unutarnjih poslova Nancy Fraeser (Spitzenkandidatkinja SPD-a) koja je doživjela izborni debakl zbog čega je izvjesno da će osim gubitka izbora, izgubiti i ministarsko mjesto.

U pokrajini Hessen pobijedila je kršćansko-demokratska unija CDU i čelnik Boris Rhein koji dosad nije bio toliko eksponiran ni poznat široj javnosti, ali je vodio odličnu kampanju te učvrstio svoju poziciju izbornim rezultatom u kojemu je CDU osvojila 34,6 posto glasova. Stranke vladajuće koalicije socijaldemokrati SPD osvojili su 15,1 posto, stranka zelenih Die Grüne osvojila je 14,8 posto, dok je krajnje desna stranka AfD Alternativa za Njemačku u usponu osvojivši rekordnih 18,4 posto glasova. To je najviši rezultat ikada osvojen za tu desničarsku stranku u čitavoj Zapadnoj Njemačkoj. Njemački liberali FPD osvojili su taman 5 posto koliko je potrebno da uđu u pokrajinski parlament.


Foto: Frankfurt / Pexels

Svoju pobjedu i odličan rezultat CDU-a na ovim izborima čelnik Boris Rhein objašnjava time što je poticao zajedništvo, a ne podjele, jedinstvo stranke, zatim jasno se distancirao od izjava stranačkog kolege Friedricha Merza u kojima je rekao da Nijemci ne mogu kod stomatologa doći na red, zato što su tamo termine zauzeli imigranti koji iskorištavaju svoja prava. Ta je izjava izazvala vrlo burne reakcije šire njemačke javnosti i naišla na osudu. Rhein je rekao da mu je međutim drago, da se ta debata vodila u središtu javnosti, a ne po marginama društva. Drži važnim da se teme direktno stavljajuj na stol gdje se otvoreno o svemu razgovara. Osim toga, Rhein svojim receptom uspjeha smatra i jasno distanciranje od krajnje desne stranke AfD-a.


Bavarska, najveća njemačka pokrajina po površini, i Hessen, financijsko središte zemlje, predstavljaju ključne pokrajine s velikim utjecajem u njemačkoj politici. Bavarska je poznata po svojoj konzervativnoj političkoj kulturi i većinom podržava Kršćansko-socijalnu uniju (CSU), sestrinsku stranku Kršćansko-demokratske unije (CDU). S druge strane, Hessen ima povijest političke raznolikosti, s tendencijom podrške Socijaldemokratskoj stranci Njemačke (SPD) i Zelenima.


Pregled rezultata ovih izbora bit će ključan za analizu političkih trendova i mogućih promjena u njemačkom političkom pejzažu. Bavarska i Hessen imaju značajan utjecaj na donošenje političkih odluka u zemlji, stoga će rezultati ovih izbora biti važni za procjenu političkog raspoloženja i preferencija birača. Bez obzira na ishod, ovi izbori predstavljaju važan trenutak u političkom procesu Njemačke i imaju potencijal za oblikovanje političke budućnosti zemlje na saveznoj razini.



Pravila izbora za Landtag u Bavarskoj i Hessenu: Usporedba


Foto: Voting / Pexels

Bavarska i Hessen imaju slična pravila izbora za svoje pokrajinske parlamente, Landtag. Obje pokrajine koriste mješoviti izborni sustav koji kombinira većinski i proporcionalni sustav. U Bavarskoj se bira 180 zastupnika, dok u Hessenu broj zastupnika ovisi o broju stanovnika.


Uspoređujući pravila izbora, može se primijetiti da oba Landtaga koriste izborni prag od 5%. To znači da političke stranke moraju osvojiti najmanje 5% glasova kako bi ušle u parlament i imale zastupnike. Ovo pravilo je uspostavljeno kako bi se spriječilo prekomjerno rasipanje glasova i osiguralo da samo značajnije političke stranke budu zastupljene u Landtagu.


Međutim, pravila izbora u Bavarskoj i Hessenu nisu identična. Na primjer, u Bavarskoj postoji tzv. "pravilo dvostrukog glasa", gdje birači imaju mogućnost dati dva glasa - jedan za izbor kandidata iz jedne izborne jedinice i drugi za izbor političke stranke, kandidat s liste određene političke stranke. Ovo omogućuje veću fleksibilnost biračima u odabiru svojih zastupnika i političkih stranaka.


S druge strane, Hessen nema "pravilo dvostrukog glasa" i birači mogu samo glasati za političke stranke. Ovo znači da birači nemaju mogućnost izravno birati zastupnike iz svoje izborne jedinice, već njihov glas pridonosi odabiru političke stranke i njenog kandidata.


Unatoč tim razlikama, sličnosti između pravila izbora u oba Landtaga su uočljive u većini aspekata. Oba koriste mješoviti izborni sustav, imaju izborni prag od 5% i predstavljaju demokratski proces odabira zastupnika u pokrajinskim parlamentima. Ovi parlamenti igraju važnu ulogu u političkom odlučivanju i predstavljanju interesa građana Bavarske i Hessena.


Politička scena u Bavarskoj i Hessenu: Analiza vodećih stranaka CSU, CDU, SPD, FPD i AfD 


Politička scena u Bavarskoj i Hessenu karakterizirana je dominacijom sestrinskih stranaka CSU i CDU. CSU, Kršćansko-socijalna unija, i CDU, Kršćansko-demokratska unija, tradicionalno su vodeće stranke u ovim pokrajinama. One su usko povezane i često zajedno nastupaju na izborima. Njihova politička platforma temelji se na konzervativnim vrijednostima, a njihov utjecaj na politički smjer ovih regija je snažan.


Suprotstavljena tim strankama je Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) koja se bori za zadržavanje svog utjecaja i simboličnog značaja u pokrajinskim parlamentima Bavarske i Hessena. Iako je nekada bila vodeća politička snaga, posljednjih godina SPD se suočava s izazovima i gubitkom podrške birača. Ipak, stranka se trudi održati svoj politički profil koji se temelji na socijalnim i radničkim pitanjima te se nada povratku na političku scenu kao značajan akter.


FDP, Liberalna stranka Njemačke, i Alternativa za Njemačku (AfD) su stranke koje su se istaknule kao glasne opozicije u Bavarskoj i Hessenu. FDP, koja zagovara slobodno tržište i manje državno uplitanje u gospodarstvo, nastoji privući nezadovoljne birače i ponuditi alternativu mainstream politici. Međutim, kao što vidimo izborili su samo 5 posto, čime imaju taman za ulazak u pokrajinski parlament. S druge strane, AfD je krajnje desna stranka koja je ostvarila značajan uspjeh na izborima za pokrajinski parlament prešavši 5%. Njihov rast je bio najveći ikada zabilježen u Zapadnoj Njemačkoj, a stranka se ističe svojim euroskeptičnim stavovima, protivljenjem imigraciji i nacionalističkim retorikama.



Izborni rezultati u Bavarskoj - pobjeda ili poraz za CSU i Markusa Schrödera


CSU je osvojila najviše glasova na nedavnim izborima u Bavarskoj, što je rezultiralo pobjedom stranke. Markus Schröder će zadržati svoju poziciju na čelu CSU-a nakon uspješnog izbornog rezultata. Bavarski izbori su pokazali snažnu podršku birača za CSU, iako je to najlošiji rezultat koji je stranka doživjela u zadnjih 73 godine. Unatoč osvojenoj većini, CSU je doživjela neznatan pad podrške u odnosu na prethodne godine. Izazov za CSU će biti održavanje i povećanje podrške birača u narednim godinama.


Nakon ostvarenog izbornog uspjeha, CSU će se suočiti s izazovom održavanja podrške birača u budućnosti. Stranka će morati raditi na jačanju veza s biračima i nastojati ispuniti njihova očekivanja kako bi zadržala njihovu podršku. S obzirom na pad podrške u posljednjim izborima, CSU će se morati fokusirati na analizu razloga tog pada i prilagoditi svoju politiku kako bi zadovoljila potrebe birača u narednim godinama.


Ukupno gledajući, CSU je uspješno osvojila većinu glasova na izborima u Bavarskoj, čime je postignuta pobjeda stranke. Markus Schröder će ostati na čelu stranke i biti odgovoran za održavanje podrške birača u narednim godinama. Unatoč tome, stranka je doživjela pad podrške u usporedbi s prethodnim godinama, što će biti izazov za CSU u budućnosti. Potrebno će biti analizirati razloge tog pada i prilagoditi politiku stranke kako bi se zadovoljile potrebe birača.


Logično je bilo da će nakon ere Angele Merkel i njene Welcome retorike i politike prema migrantima uslijediti prije ili kasnije, a osobito u vrijeme recesije u kojoj se Njemačka našla, zakretanje Njemačke udesno. Izbori za bavarski i hesenski pokrajinski parlament stoga su samo pokazatelj aktualnoj vladajućoj koaliciji i Olafu Scholzu raspoloženja i volje birača u Njemačkoj.


Za kraj, kao što je rekao nakon jučerašnje pobjede čelnik CDU-a Markus Söder: Bavarska ostaje Bavarska, dok svijet trenutno visi naglavačke.


Foto: München / Pexels

https://follow.it/global-analitics-perspective?leanpub


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Parlamentarni izbori u Njemačkoj - favorit Friedrich Merz (CDU/CSU)

Merzova Agenda 2030

Velika koalicija na pomolu?