EUROPSKI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE SVIH TOTALITARNIH I AUTORITARNIH REŽIMA, 23.8.

Zločin bez kazne je budućnost bez mira

Žrtve nacizma i fašizma dobile su svoju zadovoljštinu odmah iza Drugog svjetskog rata, dok žrtve komunističkog režima u Hrvatskoj još uvijek čekaju tu zadovoljštinu. 


Doduše, spomendan je uveden odlukom Hrvatskoga sabora slijedom Rezolucije Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu od 2. travnja 2008. godine. No, time se samo deklarativno obilježava taj dan i u najboljem slučaju podiže svijest u javnosti. 


Međutim, Europski parlament je 19. rujna 2019. godine donio dodatnu Rezoluciju o važnosti europskog sjećanja za budućnost Europe o važnosti europskog sjećanja za budućnost Europe (2019/2819(RSP) kojom se "izražava zabrinutost zbog kontinuirane upotrebe simbola totalitarnih režima u javnom prostoru i u komercijalne svrhe te podsjeća na to da je nekoliko europskih zemalja zabranilo upotrebu i nacističkih i komunističkih simbola", te "napominje da u javnim prostorima nekih država članica (parkovima, trgovima, ulicama itd.) i dalje postoje spomenici kojima se veličaju totalitarni režimi, što otvara put iskrivljivanju povijesnih činjenica o posljedicama Drugog svjetskog rata i propagiranju totalitarnog političkog sustava". 


Štoviše, za razliku od Hrvatske, ostale su države članice EU, a prema EU Rezoluciji iz 2019. koja je obvezujuća za sve njih, osudile zločine počinjene pod komunističkim totalitarnim režimom i zabranili njihovu simboliku kao i onu nacizma i fašizma u javnom prostoru.


Stoga nam preostaje još taj korak da se na institucionalnoj razini, a upravo na osnovi Rezolucije iz 2019. godine, bavimo totalitarnim i autoritarnim režimima. Suočavanje s prošlošću, javni dijalog i podizanje svijesti o kulturi sjećanja na žrtve totalitarnog komunističkog režima mora započeti i naći ravnopravno svoje mjesto u hrvatskom društvu. 

Žrtva je žrtva i zaslužuje najveći pijetet, sjećanja i osudu režima pod kojim je stradala. 

Ne postoji opravdanje ni za koji zločin, ne postoji opravdanje za ubijanje neprijatelja sistema i režima, pa tako ni za zvjerska ubojstva, progone i etničko čišćenje hrvatskog naroda od strane totalitarnog komunističkog režima. Stigmatizacija i negativna  stereotipizacija Hrvata koji su stradali pod komunističkim režimom kao "Ustaše" nažalost traje i danas.  To se ozračje mora promijeniti, a započet se treba na razini vlasti, na institucionalnoj razini, gdje će se za početak provesti Rezolucija EU, javno osuditi totalitarni komunistički režim koji se ne smije pravdati antifašizmom, uz skidanje simbola i nazivlja s javnih površina toga režima, zatim i uspostavu kulture sjećanja i odavanje počasti prema žrtvama i obiteljima tih žrtava. 

Korak dalje bila bi mentalna skrb za svu patnju koju su prošli i materijalna odšteta obiteljima čiji su članovi stradali pod komunističkom čizmom, bili mučeni, ubijani, proganjani samo zato što su drugačije razmišljali ili zato što su bili Hrvati. 

Pokoj im vječni. Ne ponovilo se.


Autorica Bloga: 

Anita Prka Đurašić 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Parlamentarni izbori u Njemačkoj - favorit Friedrich Merz (CDU/CSU)

Merzova Agenda 2030

Velika koalicija na pomolu?