Kako balet "Giselle" postaje geopolitički alat: Kulturna diplomacija u akciji

Kako balet "Giselle" postaje geopolitički alat: Kulturna diplomacija u akciji

Foto: privatna arhiva

Umjetnost kao nevidljivi diplomatski jezik

Večeras sam svjedočila predstavi koja dokazuje da kulturna diplomacija nije apstraktan koncept – to je živi mehanizam koji preoblikuje međunarodne odnose. Suradnja milanske Scale i HNK-a u izvedbi "Giselle" nije samo umjetnički događaj,  to je štoviše studija slučaja kako kultura postaje alat za jačanje geopolitičkog utjecaja.

"Soft power" u praksi: Zašto suradnja Scale i HNK-a nije običan gostovanje 

Foto: privatna arhiva

Prema IGI Global, kulturna diplomacija je instrument natjecanja između država za afirmaciju interesa. U ovom slučaju, talijanski i hrvatski ansambli zajedno šalju poruku: "Kultura je zajednički jezik koji nadilazi geopolitičke tenzije".

Geopolitički kontekst: Hrvatska, kao članica EU, koristi ovakve projekte za pozicioniranje u regionalnom kulturnom prostoru, slično kao što Japan koristi "Cool Japan" program za promociju svoje popularne kulture.

Soft power strategija: Gostovanje Nicoletta Manni (Scala) u Zagrebu nije samo razmjena umjetnika – to je dio šireg narativa o europskom jedinstvu u vrijeme kada se kontinentalne podjele ponovno produbljuju.

Očuvanje historijske svijesti kroz kulturu

Izvedba posvećena sjećanju na raketiranje HNK-a 1995. transformirala je balet u memorijalni akt. Ovo nije retorika – prema UNESCO-u, kultura je ključna za izgradnju mira i socijalne kohezije.

Primjer iz prakse: Panama je 2018. usvojila kulturnu diplomaciju kao alat za održivi razvoj, fokusirajući se na kulturne slobode. Hrvatska, kroz ovakve projekte, implicitno radi na rekonstrukciji svog imidža od ratnih ruševina do kulturnog čvorišta.

Digitalna dimenzija: Snimke predstave na platformama poput Europeane mogu postati virtualni most prema dijaspori i globalnoj publici, što je u skladu s trendovima "geokulturne diplomacije".

Što Hrvatska može naučiti od globalnih modela?

Kineski Belt and Road: Kina koristi obnovu Puta svile kao geokulturni projekt za stvaranje savezničkih mreža. Hrvatska, sa svojom obalom i UNESCO-baštinom, može razviti jadranski ekvivalent kroz kulturne festivale.

Preporuke za hrvatsku kulturnu diplomaciju

Institucionalna sinergija: Stvoriti stalnu radnu skupinu Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva kulture za kartiranje kulturnih projekata s diplomatskim potencijalom. 

Digitalni sadržaji: Razviti online arhivu nastupa HNK-a s prijevodima na 6 jezika, inspiriranoj modelom Library of Congress.

Edukativne razmjene: Uvesti stipendije za talijanske studente baleta u Zagrebu, replicirajući austrijsko-hrvatske programe iz "Godine kulture".

Giselle kao metafora za budućnost Ova izvedba nije bila samo balet – bila je dijagnoza i recept. Dok svijet tone u sukobe, kultura ostaje jedini univerzalni jezik koji ne zahtijeva prevoditelja. Hrvatska, kao mala zemlja s velikim kulturnim kapitalom, može postati laboratorij za inovativnu kulturnu diplomaciju – ako prepozna ovu priliku.

Autorica: Anita Prka Đurašić


Literatura i kontekst:

- IGI Global: Kulturna diplomacija kao geopolitički alat

https://www.igi-global.com/chapter/cultural-diplomacy-as-a-dimension-of-geopolitics/304260

- Geokulturna diplomacija i Put svile

https://research-repository.uwa.edu.au/en/publications/geocultural-diplomacy

- UNESCO o ulozi kulture u održivom razvoju

https://www.unesco.org/en/articles/cutting-edge-standing-out-reaching-out-cultural-diplomacy-sustainable-development

#KulturnaDiplomacija #Geopolitika #HrvatskaNaGlobalnojSceni #SoftPower

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Parlamentarni izbori u Njemačkoj - favorit Friedrich Merz (CDU/CSU)

Merzova Agenda 2030

Velika koalicija na pomolu?